Dom dla obłąkanych, którego nie było… /Gdynia Orłowo/

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPodczas ostatniego pobytu w Gdyni znajomy nieopatrznie wskazał ręką na zbocze i pokazał zdewastowany  budynek, twierdząc że jest to opuszczony dom dla umysłowo chorych. Od tego momentu wiedziałam, że muszę go zobaczyć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niestety okazało się, że nie było to wcale żadne wariatkowo tylko regularny Dom Profilaktyczno – Wypoczynkowy „Zdrowie”, gdzie kuracjusze mogli wypocząć, zażywać masaży, odbyć turnusy odchudzające, rehabilitacyjne itp. Sanatorium dysponowało 160 miejscami noclegowymi. Organizowali konferencje, szkolenia oraz imprezy okolicznościowe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dobrze, że okazało się to po fakcie, dzięki czemu mogłam sobie przez chwile powyobrażać atmosferę jak z American Horror Story…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budynek mieści się w Gdyni Orłowo, przy ulicy Zacisznej. Jest na skarpie dlatego z plaży, na dodatek zasłonięty wysokimi drzewami nie jest dobrze widoczny. Wystarczy jednak podejść kawałek do góry i ma się przed oczami taki widok:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszystkie okna są wybite, nie ma też ściany, która byłaby wolna od graffiti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sanitariaty są rozbite w drobny mak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na podłogach są tony szkła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budynek nie jest niestety niczym zabezpieczony, drut kolczasty jest zwinięty. Miasto powinno się tym trochę zainteresować. Nie ma barierek na balkonach, a jest tam kilka pięter. Razem ze mną było tam kilka innych „wycieczek” plus młodzież pijąca piwo na dachu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok zapiera dech w piersi, nawet jeśli byłby to dom dla obłąkanych to jestem pewna, że panorama leczyłaby ich dusze i umysły  :)

Aż dziwne, że miasto nie zabezpieczyło i nie zaanektowało budynku na jakiś dom wczasowy, wszystko niszczeje. Żal na to patrzeć.

Następnym razem pójdę tam ciemną nocą!

PS a tutaj dalej działająca strona sanatorium przed dewastacją.

————————————————————————————————————————————–

więcej zdjęć tutaj: KLIK

Author: Ania

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

A TE WPISY JUŻ CZYTALIŚCIE?close