Żurek wielkanocny na bogato

az3 

Ile gospodyń, tyle przepisów na żurek. Jedni kroją wędlinę w kostkę, podsmażają z cebulą i zalewają bulionem, a następnie zakwasem. Inni wrzucają wszystkie składniki pokrojone do garnka i po chwili dolewają żur.

Ja to robię po swojemu. Przepis jest sprawdzony nie tylko przez rodzinę w czasie świąt, ale również przez znajomych, którym to cudo serwuję po zakrapianej imprezie ;)

az1

Składniki: 3 białe kiełbasy, dwie małe śląskie, kawałek wędzonki (lub chudego boczku), marchew, 3 ziemniaki, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty, żur w butelce (zakwas 0,5 l), czosnek, sól (jeśli potrzeba), chrzan, śmietana, majeranek, jajko.

az2

mmmmm

  1. do garnka wkładam białą kiełbasę, która później znajdzie się na talerzu, kiełbasę śląską (tylko do wywaru – do smaku), kawałek wędzonki, marchew, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz w ziarenkach. Zalewam zimną wodą, do wysokości składników, przykrywam i na małym ogniu gotuję do miękkości wędzonki. NIE SOLĘ! Zbieramy szum.
  2. Kiedy wędzonka zrobi się  miękka, wyciągam kiełbasę i warzywa. Do wywaru wrzucam pokrojone w kostkę ziemniaki.
  3. W międzyczasie białą kiełbasę, wędzonkę i marchewkę kroję na kawałki. Dopiero teraz. Dzięki temu kółeczka kiełbasy i kostki boczku będą miały ładny kształt i zachowają smak.
  4. Kiedy ziemniaki będą miękkie, dolewamy zakwas. Nigdy odwrotnie – w kwaśnym nasze ziemniaki nigdy nie staną się miękkie. Ja kupuję gotowy żur w butelce. Sprawdzam tylko czy jest bez konserwantów i nie ma polepszaczy. Dorzucam wędlinę i marchewkę.
  5. Sprawdzam smak. Ponieważ wędzonka zazwyczaj jest bardzo słona, często sól staje się zbędna. Przyprawiam łyżką chrzanu i majerankiem. Majeranek dajemy na końcu, żeby nie zgorzkniał!

I voila :) Dla osób, które lubią łagodniejszy smak dodaję (już na talerzu) łyżkę kwaśnej śmietany, oraz ugotowane jajko.

 Smacznego!

———————————————————————————————————————————————————–

 

Author: Ania

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

A TE WPISY JUŻ CZYTALIŚCIE?close