Barcelona: Dzielnica Gotycka i targ staroci

1

W naszej eksploracji Barcelony dotarliśmy do Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gòtic). Jest to średniowieczne centrum miasta. Ciągnie się od wybrzeża (ulica Passeig de Colom) do Placu Katalońskiego.

Dzielnica ta charakteryzuje się bardzo wąską i wysoką zabudową. Naprawdę można zgubić się w labiryncie uliczek, tajemniczych przejść, dziedzińców czy skwerów.

My trafiliśmy tam akurat w czwartek, dzięki czemu udało nam się załapać na targ staroci, który odbywa się tam cyklicznie. Można tam było znaleźć zarówno dewocjonalia, biżuterię, figurki, obrazy, nawet… oczy.

2-horz

Pierwszym miejscem do którego weszliśmy była Katedra Św. Eulalii, której budowa trwała 150 lat. Najwyraźniej Hiszpanie mają to do siebie, że wielką trudność sprawia im kończenie sakralnych inwestycji, Sagradę Familię budują przecież do tej pory…

Do wnętrza katedry prowadzi pięć osobnych wejść. Przepiękne sklepienia, witraże, kolumny ozdobione wizerunkami wojowników walczących z mitycznymi potworami, rzeźby aniołów oraz samej patronki naprawdę robią wrażenia.

4-horz

Mnie najbardziej przypadł do gustu dziedziniec, a na dziedzińcu … zagroda z gęśmi. Nawet przez chwilę myślałam, że są one hodowane w celach spożywczych, ale okazało się że żyją sobie w murach katedry beztrosko, upamiętniając męczeńską śmierć Św. Eulalii. Jest ich trzynaście – tyle lat miała dziewczynka kiedy zamordowali ją Rzymianie, podczas prześladowania chrześcijan.

8-horz

W stare, zabytkowe kamienice wtopione są malutkie kawiarenki, kameralne restauracje, butiki. Z balkonów zwisają kwiaty oraz rolety (a czasami pranie :) ). Znajdziemy tu też chyba największe skupisko sklepików z antykami. Koneserzy staroci byliby wniebowzięci. Nam udało się trafić do sklepu ze świeczkami; oprócz odurzającego zapachu, mogło się nam zakręcić w głowie od mnogości dostępnych kształtów i kolorów.

6-horz

Doszliśmy na Placa del Rei, gdzie wygłosiłam najbardziej drewnianą kwestię ze wszystkich. A właściwie dwie. Po ataku śmiechu i popłakaniu się z wrażenia podczas montażu, jedną wypowiedź z atrium musieliśmy wyciąć. I jeszcze to wymodulowane „chodźmy” które zostało – obłęd!

W obrębie Dzielnicy Gotyckiej, znajdziemy również Dzielnicę Żydowską El Call. Warto zobaczyć kościoły zarówno gotyckie jak i barokowe, oraz zachowane fragmenty murów rzymskich. Na pewno warto wybrać się również do muzeum Pabla Picassa.

Author: Ania

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

A TE WPISY JUŻ CZYTALIŚCIE?close